دوکتکس : پارچه مستقیم از کارخانه

بیشترین جستجو : کرپ اسکاچی   |   ریون   |   لمه   |   لوییزی

ارسال سریع

responsive border

برای ارسال رایگان کالیته پارچه تماس بگیرید .

.DOOKTEX

نام پارچه های اصیل ایرانی

نام پارچه های اصیل ایرانی

عنوان هایی که خواهید خواند

نام پارچه های اصیل ایرانی

نام پارچه‌های اصیل ایرانی که حتما باید آن ها رابشناسید

برند دوک با سابقه طولانی در تولید پارچه های گردباف لباسی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد .

شما در حال خواند مطلب نام پارچه های اصیل ایرانی هستید .

انتخاب پارچه یک موضوع سلیقه‌ای است اما پارچه‌هایی هستند که به قدری زیبا و اصیل هستند، که هر کسی حداقل یک بار باید از آن‌ها استفاده کند، خصوصا اگر این پارچه مربوط به ایران باشد. دستگاه‌های زری بافی و مخمل بافی زیادی در ایران وجود دارد که همگی اقدام به تولید پارچه‌هایی با کیفیت کرده اند. در این مقاله نام پارچه‌های اصیل ایرانی را برمی‌شمریم و در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد.

برای مشاوره و اطلاع از قیمت های میتوانید با ما در تماس باشید .
IMG_8990

پارچه ابریشم

 

زمانی که نام پارچه‌های اصیل ایرانی به میان می‌آید، اولین چیزی که از آن یاد می‌کنیم، ابریشم است. پارچه ابریشم نوعی نخ طبیعی است که از پیله کرم ابریشم به دست می‌آید و از نرم‌ترین و بهترین پارچه‌هایی است که از زمان‌های قدیم در ایران رواج داشته است. پارچه ابریشم به سه مدل زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 

دیبا: لباس‌های ابریشمی‌ای هستند که طرح خاصی ندارند

پرنیان: لباس‌های ابریشمی‌ای هستند که چند رنگ دارند و در بهترین نوع آن، هفت رنگ هستند.

درباری پرند: لباس‌های ابریشمی رنگی‌ای هستند که حاشیه دارند و معمولا برای خاندان اشرافی از آن استفاده می‌شود.

نام اصیل پارچه های ابرانی

پارچه ترمه

 

یکی از گرانبهاترین پارچه‌های ایرانی، ترمه است. نام ترمه که از پارچه‌های اصیل ایرانی است، به بته جقه و گل‌های شاه عباسی اشاره دارد که مربوط به دوره صفویه است و در آن زمان در بیشتر فرش‌های ایرانی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

برای تهیه این پارچه از نخ پشم و ابریشم استفاده می‌کنند و با روش‌های طبیعی یا شیمیایی آن را رنگ می‌کنند. مرغوب‌ترین ترمه مربوط به شهرهای کاشان، یزد، کرمان و تهران است.

نام اصیل پارچه های ابرانی

پارچه زری باف

 

زری باف نام یکی از پارچه‌های اصیل ایرانی است که از چندین نخ گرانبها تهیه شده است و همانطور که از نامش پیداست، پودهای آن از طلا یا زر تولید شده است.

 

از این پارچه در بیشتر اماکن متبرکه استفاده می‌شود و قدمت آن به دوره هخامنشیان برمی‌گردد که در دوره صفویان به اوج رسید و تا به الان هم از آن استفاده می‌شود.

نام اصیل پارچه های ابرانی

پارچه کرباس

 

این پارچه به دلیل بافت درشت و سنگینی زیاد، در حال حاضر زیاد مورد استفاده نیست اما از الیاف پنبه، کتان یا کنف تولید می‌شود. ضخامت این پارچه زیاد است و همین موضوع سبب می‌شود تا دوام بالایی داشته باشد.

نام اصیل پارچه های ابرانی

پارچه مخمل

 

پارچه مخمل که در گذشته به دلیل سختی تولید، به عنوان یکی از پارچه‌های گرانبها و اشرافی محسوب می‌شد، در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی وجود داشته است، سریع‌تر تولید می‌شود و قیمت آن هم پایین‌تر آمده است.

 

مخمل یک نوع پارچه کرکی و آماده از پنبه، کتان، پشم یا ابریشم است و در حال حاضر بیشتر در دکوراسیون منزل مانند پرده، مبلمان و… استفاده می‌شود.

پارچه جاجیم

 

جاجیم نام یکی پارچه‌های اصیل ایرانی و بافته‌ای از پشم تابیده الوان است. این پارچه اگر به روش سنتی تولید شود، دقت و ظرافت لازم در آن رعایت می‌شود و به دلیل بافت خوب و ضخامتی که دارد، تا سال‌ها بدون تغییر باقی خواهد ماند.

 

معروف‌ترین نوع این پارچه مربوط به شهر خلخال در استان آذربایجان شرقی است.

نام اصیل پارچه های ابرانی

سخن آخر

 

در این مقاله نام پارچه‌های اصیل ایرانی را آورده ایم که هرکدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. گرچه پارچه‌های دیگری مانند پشم و پنبه هم جزء پارچه‌های اصیل ایران محسوب می‌شوند اما موارد گفته شده در بالا از بهترین و مرغوب ترین‌ها بودند.

محصولات پرفروش.

برای سفارش با شماره های  09123801752 – 09121953537 تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Button