دانستنی های پارچه

پارچه لنین چیست و از چه الیافی ساخته شده است؟

اگر در مناطق بسیار گرم و آفتابی زندگی می‌کنید و همیشه دنبال لباس‌های خنک هستید، از پارچه لنین باید استفاده کنید. لنین پارچه‌ای نازک و خنک است که در فصل‌های گرم سال کاربرد زیادی دارد. با ما تا آخر این مطلب همراه باشید تا ضمن شناختن این پارچه، ویژگی‌ها و مزیت استفاده از آن را بدانید.

پارچه لنین چیست و از چه الیافی ساخته شده است؟

لنین از الیاف گیاه کتان درست می‌شود که در مناطق آسیای مرکزی و نیز در نزدیکی دریای مدیترانه رشد می‌کند. پارچه لنین با بافت نازک، نرم و لطیفی که دارد به‌راحتی هوا را از خود عبور می‌دهد.

پارچه لنین چه مزیت‌هایی دارد؟

هر پارچه‌ ویژگی و مزیت‌‌هایی دارد که آن را از سایر منسوجات جدا می‌کند. لنین نیز از این قاعده مستثنی نیست و ویژگی‌های زیر آن را به انتخابی مناسب برای فصول گرم سال و دوخت مدل‌های ویژه، تبدیل می‌کنند.

نازکی و لطافت

پارچه لنین نازک است و منفذهایی دارد که هوا از آن‌ها عبور می‌کند. در نتیجه زیاد عرق نمی‌کنید و این پارچه بسیار خنک و مخصوص لباس‌های تابستانی خواهد بود.

پارچه لنین

سبکی پارچه

لنین بافتی کم تراکم دارد، به‌همین علت سبک است. وزن پایین این پارچه نشان می‌دهد، بافت لنین منافذ زیادی دارد.

اتو پذیر بودن

لنین به دلیل نازک بودن و تراکم پایینی که دارد، خیلی زود چروک می‌شود. شاید این خصوصیت برای برخی افراد خوشایند نباشد، چون مدام باید لباس خود را اتو کنند. اما این ویژگی واقعا جزو نقطه ضعف‌های لنین نیست، زیرا لنین اتوپذیری خوبی دارد و خیلی راحت صاف می‌شود.

جذب و دفع کردن رطوبت

لنین به دلیل نازکی می‌تواند خیلی راحت و سریع رطوبت را جذب کرده و سپس آن را زود دفع کند. همچنین این پارچه را اگر روی بند قرار دهید، خیلی سریع با وزش باد خشک خواهد شد.

لنین برای چه لباس‌هایی مناسب است؟

هر پارچه‌ای با توجه به جنس و بافت خود، برای یک سری مدل‌ لباس مناسب است. برای مثال لباس مجلسی، کت‌ و ‌دامن، کت‌ و ‌شلوار و سایر لباس‌ها به پارچه مخصوص و مناسب نیاز دارند. پارچه لنین نیز به‌همین شکل است. با این پارچه می‌توانید لباس‌های زیر را بدوزید.

مانتو

مانتوهای لنین در فصل تابستان طرفدار بسیار زیادی دارند، دلیل آن جنس سبک و خنک لنین است. لنین با بافت و منافذی که دارد، هوا را به جریان می‌اندازد. در نتیجه در روزهای گرم تابستانی عرق نمی‌کنید.

کت

لنین پارچه‌ای مناسب برای دوخت انواع کت است، از مجلسی گرفته تا معمولی. تصور کنید در فصل تابستان مجبور باشید کت‌های کلفت و ضخیم بپوشید. قطعا راحت نخواهد بود. لنین برای کت‌های مجلسی تابستانی بسیار عالی است.
کت‌های لنین برخلاف سایر پارچه‌ها سنگین نیستند و اذیتتان نمی‌کنند. البته این کت‌ها زود چروک می‌شوند، اما اتوکشی آن‌ها راحت است.

حوله‌

گفتیم که پارچه لنین می‌تواند خیلی راحت رطوبت را جذب کند. بنابراین یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تولید حوله است. حوله‌های با جنس لنین وزن بسیار کمی دارند، بنابراین به‌راحتی شستشو می‌شوند و بافت آن‌ها نیز خیلی زود خشک خواهد شد.

لنین و حرفه کفش‌سازی

شاید باور نکنید، اما لنین پارچه‌ای است که در کفش‌سازی نیز کاربرد دارد. مجددا دلیل آن بافت لنین است، چون این پارچه خیلی زود خشک می‌شود. به‌همین خاطر پا در آن عرق نمی‌کند و کفش‌ها بو نمی‌گیرند. همچنین به دلیل نازک بودن، جریان هوا را به‌راحتی عبور می‌دهد.

استفاده از لنین در تهیه ملحفه

یکی دیگر از کاربردهای پارچه لنین در دوخت‌ ملحفه است. این پارچه علیرغم این‌که بسیار نازک است و بافتی ظریف دارد، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. ملحفه‌ها هر روز استفاده می‌شوند، بنابراین باید مقاوم باشند تا کیفیت خود را حفظ کنند. از طرفی آن‌ها زیاد شسته می‌شوند و بهتر است تغییر رنگ ندهند. لنین تمام این ویژگی‌ها را دارد.

پارچه لنین را چطور اتو کنیم؟

برای اتو کردن لنین، اتو را روی حالت بخار قرار دهید.
دمای اتو را روی متوسط بگذارید.
پارچه یا لباستان را نمدار کنید. می‌توانید این کار را با اسپری و افشانه آب انجام دهید.
پشت و سپس روی پارچه را نمدار کنید.
پشت و روی لباس یا پارچه لنین را اتو کنید تا حرارت اتو رنگ لباس را تغییر ندهد. به‌خصوص لباس‌های تیره که زود بی رنگ‌ می‌شوند.

پارچه لنین

سخن نهایی

لنین یکی از پارچه‌های بسیار پر طرفدار است که کاربردهای زیادی دارد. جنس این پارچه به‌نحوی است که آن را از سایر پارچه‌ها متمایز می‌کند. در این مطلب سعی کردیم در مورد پارچه و بافت لنین توضیح دهیم. همچنین ویژگی‌های این پارچه را به همراه کاربردهای آن، گفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *